Zprávy

Finance

Finance.cz - důchody a dávky - před 14 hodinami   0
V roce 2020 začne fungovat elektronická neschopenka. Co se změní pro zaměstnavatele, zaměstance, lékaře a ČSSZ?
Praha 20. října (ČTK) - Finanční úřady vybraly za tři čtvrtletí na dani z přidané hodnoty (DPH) 307,1 miliardy korun, meziročně o 14 miliard korun více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral o zhruba 12 miliard více, celkem 145,2 miliardy korun. Vyplývá to z dat zveřejněných Finanční správou na internetu. Výběr stoupl za tři čtvrtletí i u dalších daní kromě daně z technických her a spotřebních daní.
Praha 18. října (ČTK) - Česká měna dnes k euru vylepšila své maximum od konce července, když zpevnila o tři haléře na 25,65 Kč/EUR. Vůči dolaru posílila o osm haléřů na 23,02 Kč/USD, kde byla naposledy počátkem srpna. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.
Praha 18. října (ČTK) - Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou svolaly vládní strany spolu s KSČM. Dnes už se Sněmovna k hlasování o návrhu, který zahrnuje hlavně zvýšení spotřebních daní na líh a tabák, již nedostala. Především opoziční poslanci celé dopoledne přednášeli návrhy na změny v programu schůze a Sněmovna pak o nich hlasovala. Jednání Sněmovny pro dnešek skončilo, poslanci se opět sejdou příští úterý.
Praha 18. října (ČTK) - Sněmovna se po několikahodinové debatě o úpravách programu a po hlasování o navržených změnách dostala ke třetímu čtení vládního návrhu daňových změn. Je ale velmi pravděpodobné, že jeho schvalování dnes nestihne. Odehraje se tak zřejmě až na mimořádné schůzi svolané z popudu vládních stran a KSČM, která má začít příští pátek. Vládní návrh především zvyšuje spotřební daně na líh a tabákové výrobky, zvyšuje zdanění hazardu a zavádí další daňové změny.
Praha 18. října (ČTK) - Skupina poslanců ANO, ČSSD a KSČM požádala o svolání mimořádné schůze Sněmovny k vládnímu daňovému balíčku, který zejména zvyšuje spotřební daň z lihu a tabákových výrobků. Na dotaz ČTK to potvrdil místopředseda dolní komory Vojtěch Filip (KSČM), který bude schůzi svolávat. Dnes se schvalování daňových změn, s nimiž počítá i návrh státního rozpočtu na příští rok, postupem části opozice oddaluje.
Jeli jste po silnici a najednou vám pod kola auta skočila srnka, kterou jste srazili? Co v takové situaci dělat? Jak se zachovat a kdo bude škodu platit?
O kolik platí méně v DM drogerii Němci za nákup, nežli Češi? Jak jsou na tom zákazníci v Maďarsku či na Slovensku? 
Praha 17. října (ČTK) - Koruna dál zpevňuje vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru je česká měna nejsilnější od konce července, dnes oproti středečnímu závěru posílila o dalších pět haléřů na 25,68 Kč/EUR. K dolaru si dokonce polepšila o 20 haléřů, kolem 17:00 se obchodovala se na 23,10 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Analytici posilování koruny přičítají mírně optimistické náladě na trzích po zveřejnění informace, že Evropská unie a Británie se dohodly na podmínkách brexitu.
Praha 17. října (ČTK) - Schvalování sporného vládního daňového balíčku dnes Sněmovna zařadila z podnětu hnutí ANO na tento pátek. Občanští demokraté neprosadili návrh, aby předloha z nynější schůze dolní komory úplně vypadla. Daňový balíček zejména zvyšuje spotřební daň z lihu a tabákových výrobků. Kabinet se zvýšenými příjmy z těchto i dalších daní počítá v návrhu rozpočtu pro příští rok.
V roce 2020 opět dojde k valorizaci státních důchodů. Komu se důchod zvýší a o kolik? A co se ještě mění?
Příští rok bude pro penzisty příznivý. Od lednové splátky důchodu je čeká vysoká valorizace, výpočtová formule důchodu v příštím roce bude příznivější a podmínky pro přiznání důchodu se po několika letech nezpřísňují.
O paušální dani pro drobné podnikatele se hovoří již několik let. Kdy se plánuje její zavedení? Koho se bude týkat? A jakou bude mít výši?
Praha 16. října (ČTK) - Česká měna dnes pokračovala v posilování k euru, podpořil ji zájem investorů. Zpevnila o šest haléřů na 25,73 Kč/EUR. Vůči dolaru koruna získala sedm haléřů a kolem 17:00 se obchodovala na 23,30 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online a vyjádření analytiků.
Praha 16. října (ČTK) - Městský soud v Praze uznal podání insolvenčního návrhu proti majiteli a šéfovi skupiny EMTC Tomášovi Bártovi a zahájil tak s ním insolvenčním řízení. Skupina věřitelů si nárokuje téměř 30 milionů korun. Soud se nyní bude také zabývat možným úpadkem Bárty a vyhlášení konkurzu na jeho majetek. ČTK o tom informoval server www.rizikovedluhopisy.cz. Skupina EMTC ČTK sdělila, že dokončuje jednání se strategickým partnerem.
Řím 16. října (ČTK) - Italská vláda schválila jako součást zákona o rozpočtu na příští rok i digitální daň, která začne automaticky platit od začátku příštího roku. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Ministerstvo financí odhaduje, že tříprocentní daň z příjmů ze služeb poskytovaných v Itálii přinese státní pokladně příští rok 600 milionů eur (15,5 miliardy Kč). Daň zasáhne i velké americké podniky, jako je Amazon, Facebook a Google.
Praha 16. října (ČTK) - Vládní daňový balíček bude Sněmovna schvalovat nejdřív v pátek. Dnes se k němu kvůli jiným předlohám, ale i přestávkám v jednání nedostala. Daňový balíček zejména zvyšuje spotřební daň z lihu a tabákových výrobků. Kabinet se zvýšenými příjmy z těchto i dalších daní počítá v návrhu rozpočtu pro příští rok. Vládní koalice zvažuje kvůli oddalování bodu svolání mimořádné schůze Sněmovny. Podle místopředsedkyně klubu ČSSD Kateřiny Vlachové by mohla být 1. listopadu.
Praha 16. října (ČTK) - Ceny průmyslových výrobců v září zpomalily meziroční růst na 1,9 procenta ze srpnových 2,1 procenta. Šlo o nejnižší růst od loňského května. Zemědělské ceny v září zbrzdily meziroční růst na dvě procenta z 4,1 procenta o měsíc dříve. Zdražování ve stavebnictví naopak zrychlilo. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Průmyslové ceny předznamenávají další vývoj cen pro konečné spotřebitele u obchodníků.
Někdo vám na parkovišti škrábl auto anebo jste snad vy nechtěně do něčího vozu nabourali? Přečtěte si, jak v takové situaci postupovat.
Daň z nabytí nemovitosti bude platit i příští rok, Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát. Podívejte se na příklady, kde se této dani vyhnete a budete od ní osvobozeni.