Zprávy

Finance

Finance.cz - makrodata a EU - před 18 hodinami   0
Praha 15. února (ČTK) - Koruna v závěru týdne posílila k euru i dolaru. Kolem 17:00 se obchodovala za 25,69 Kč/EUR a 22,81 Kč/USD, k evropské měně si tak polepšila o 12 haléřů, vůči americké o osm. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Českou měnu dnes podle analytiků podpořila dobrá data ohledně růstu ekonomiky na konci loňského roku.
Praha 15. února (ČTK) - Růst české ekonomiky loni zpomalil na tři procenta ze 4,5 procenta v roce 2017. Vyplývá to z předběžného odhadu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad. Podle něj k růstu hrubého domácího produktu (HDP) značně přispěla domácí poptávka. Ekonomové hodnotí výsledek jako pozitivní překvapení, které je zároveň podle nich dalším z důvodů pro poměrně brzké zvýšení úrokových sazeb ČNB. Letos ekonomika poroste pomaleji než loni, stále ale solidně, míní.
Praha 15. února (ČTK) - Česká ekonomika letos zpomalí růst na zhruba 2,7 procenta, stále to bude ovšem solidní výsledek. Vyplývá to z vyjádření analytiků k dnešním údajům o loňském vývoji ekonomiky. Ty přitom ekonomové hodnotí jako pozitivní překvapení, které je zároveň podle nich dalším z důvodů pro poměrně brzké zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou.
Bratislava 15. února (zpravodaj ČTK) - Tempo meziročního růstu inflace na Slovensku v lednu zrychlilo na 2,2 procenta z 1,9 procenta loni v prosinci. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad. V závěru loňska byla inflace v zemi na ročním minimu. V Česku meziroční růst spotřebitelských cen v lednu zrychlil na 2,5 procenta z prosincových dvou procent.
Praha 15. února (ČTK) - Růst české ekonomiky loni zpomalil na 3,0 procenta ze 4,5 procenta v roce 2017. Za samotné čtvrté čtvrtletí roku 2018 stoupl tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) meziročně o 2,9 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu vývoje ekonomiky, který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). K růstu hospodářství podle statistiků značně přispěla domácí poptávka.
Frankfurt nad Mohanem 15. února (ČTK) - Největší evropské pojišťovně Allianz vzrostl v loňském roce čistý zisk o téměř deset procent na 7,5 miliardy eur (193,2 miliardy Kč). Hospodaření podpořily nižší výplaty škod po katastrofách. Společnost se rozhodla zvýšit dividendu o 12,5 procenta. Firma, která působí i v České republice, o tom informovala v dnešním prohlášení.
Praha 15. února (ČTK) - Pro zvýšení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu hlasovali na jednaní bankovní rady ČNB minulý týden členové bankovní rady Vojtěch Benda a Aleš Michl. Pro rozhodnutí ponechat úrokové sazby beze změny hlasovalo pět zbylých členů rady. Vyplývá to ze záznamu z jednání, který dnes ČNB zveřejnila. Rada tak úrokové sazby nezměnila. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, zůstala na 1,75 procenta.
Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka je růst o 2,8 procenta loni na první pohled slabší číslo. "Je ale nutné si uvědomit, že se česká ekonomika loni dostala na hranici svých produkčních možností. Z tohoto pohledu je tak růst o necelá tři procenta velmi solidní a to navzdory tomu, že další ekonomiky regionu jako Maďarsko, Polsko či Slovensko loni rostly o poznání rychleji," uvedl.
Finance.cz - bydlení - 14.2.2019   0
Z aktuálních statistik realitního portálu RealityČechy.cz vyplývá, že nabídkové ceny bytů v lednu meziročně rostly o 450 000 Kč. Kromě nemovitostí v posledních měsících rostly i úrokové sazby hypoték. Průměrná česká rodina by nyní při pořízení bytu o průměrné ceně 3,13 mil. Kč vynaložila na splátku hypotéky téměř 50 % svých čistých měsíčních příjmů.
Loni v květnu vešlo v platnost nařízení o GDPR. Chvíli se nepsalo téměř o ničem jiném. Jaká je ale situace dnes a bere se GDPR vůbec vážně? 
Finance.cz - bydlení - 14.2.2019   0
Příspěvek až 127 500 korun mohou letos získat domácnosti, které se rozhodnou vyměnit starý kotel na uhlí za nový zdroj tepla. Kotlíkové dotace podporují kotle na biomasu, tepelná čerpadla nebo plynové kondenzační kotle. Třetí vlna je poslední šancí, jak příspěvek získat.
Praha 14. února (ČTK) - Česká měna dnes stagnovala k euru a mírně oslabila vůči dolaru. K 17:00 vystoupal kurz koruny k dolaru na 22,89 Kč/USD, a česká měna tak byla oproti předchozímu závěru o čtyři haléře slabší. K euru sice koruna také oslabila, ale pouze o jeden haléř na 25,81 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.
Finance.cz - bydlení - 14.2.2019   0
Praha 14. února (ČTK) - V souvislosti s plánem postavit vládní čtvrť v Letňanech navrhl majetkový úřad prodat 33 úřednických budov v Praze. Dvě ministerstva chce otevřít veřejnosti. K prodeji navrhl například některé budovy ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva financí, České inspekce životního prostředí nebo celníků. Vyplývá to ze seznamu, který dnes zveřejnil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).
Brusel 14. února (ČTK) - Belgická bankovní a pojišťovací skupina KBC ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila čistý zisk o více než polovinu na 621 milionů eur (zhruba 16 miliard Kč) z 399 milionů eur před rokem. Oznámila to dnes firma, která je vlastníkem české banky ČSOB. V celém loňském roce nicméně čistý zisk KBC zůstal téměř beze změny na 2,57 miliardy eur (zhruba 66 miliard Kč).
Štrasburk 14. února (zvláštní zpravodaj ČTK) - Přeshraniční platby v eurech ze zemí mimo eurozónu budou od konce tohoto roku levnější. Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili návrh nařízení, které má ukončit diskriminaci uživatelů platebních služeb v zemích jako je Česko, Polsko či Chorvatsko, které dosud společnou evropskou měnu nepřijaly. Cílem nařízení je rovněž zvýšit transparentnost poplatků spojených s platbami kartou v zahraničí.
Praha 14. února (ČTK) - Čistý zisk skupiny ČSOB loni klesl o desetinu na 15,8 miliardy korun. Důvodem poklesu je vliv meziroční srovnávací základny kvůli mimořádným výnosům a nárůst investic. Celkový objem aktiv pod správou skupiny vzrostl meziročně o jedno procento na 204,5 miliardy korun. ČSOB, která patří mezi největší tuzemské banky, o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
Bratislava 14. února (zpravodaj ČTK) - Slovenská ekonomika v loňském 4. čtvrtletí zpomalila tempo růstu proti předchozímu kvartálu na 0,8 procenta. Ve 3. čtvrtletí její mezičtvrtletní růst po revizi údajů dosáhl jednoho procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes ve svém rychlém odhadu zveřejnil slovenský statistický úřad.
Tokio 14. února (ČTK) - Hrubý domácí produkt (HDP) Japonska se loni zvýšil o 0,7 procenta. Růst třetí největší ekonomiky světa tak prudce zpomalil z 1,9 procenta v roce 2017. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů japonské vlády.
Berlín 14. února (ČTK) - Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala po poklesu o 0,2 procenta ve třetím kvartálu. Těsně se tak vyhnula recesi, která se obvykle definuje jako alespoň dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů spolkového statistického úřadu.
Praha 14. února (ČTK) - Československá obchodní banka (ČSOB) dnes zveřejní hospodářské výsledky za loňský rok. Za tři čtvrtletí loni bance klesl čistý zisk meziročně o 15 procent na 11,5 miliardy korun. Důvodem meziročního poklesu byly mimořádné výnosy v roce 2017 a nárůst investic. ČSOB patří mezi největší tuzemské banky. Za rok 2017 banka vykázala čistý zisk 17,5 miliardy korun, což byl meziroční nárůst o 16 procent.