Zprávy

Svět

Eurozpravy.cz - ze světa - před 2 hodinami   0
NÁZOR - Nelze popřít, že pro konkrétního cestujícího na palubě úterního letu Southwest 1380 skončila situace tragicky, stejně jako nelze popřít děsivý chaos, který byl nedílnou součástí dění v kabině letadla poté, co došlo k destrukci levého motoru a nárazu trosek do trupu stroje, konstatuje Les Abend v komentáři pro server CNN. Pilot s třicetiletou praxí a kapitán Boeingu 777 deklaruje, že k situaci nemělo vůbec dojít a vysvětluje proč.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 4 hodinami   0
Baku - V ázerbájdžánské metropoli Baku se poprvé od krymské krize v roce 2014 setkali nejvyšší armádní činitelé Severoatlantické aliance a Ruska. Oznámilo to dnes v Moskvě ruské ministerstvo obrany. Vrchní velitel sil NATO v Evropě Curtis Scaparrotti a náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov si podle ruského ministerstva vyměnili názory na vojenské aktivity NATO a Ruska v Evropě.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 4 hodinami   0
Jeruzalém - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes řekl, že "nejméně půl tuctu zemí" uvažuje o přesunu svých velvyslanectví do Jeruzaléma poté, co k tomuto rozhodnutí dospěly Spojené státy. Informovala o tom agentura Reuters.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 5 hodinami   0
Vídeň/Budapešť - Nadace amerického finančníka maďarského původu George Sorose Open Society Foundation (OSF) oznámila odchod z Maďarska. Napsala to dnes agentura APA s odvoláním na zprávu, která vyjde v pátek v rakouském deníku Die Presse. List svoji informaci zveřejnil s odvoláním na centrálu OSF v New Yorku. Podle ní chce nadace sídlo odbočky přesunout z Budapešti do Berlína, kde by měla být nová filiálka otevřena v létě.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 5 hodinami   0
Washington - Americký Senát dnes nejtěsnější většinou schválil oklahomského republikána Jamese Bridenstinea do čela Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Konzervativní kongresman narazil na tvrdý odpor demokratů a první hlasování skončilo ve stočlené horní komoře poměrem hlasů 49 ku 49. Až hlas Jeffa Flakea, který si své odmítavé stanovisko rozmyslel, znamenal Bridenstineovo schválení.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 5 hodinami   0
Bělehrad - Nároků na Kosovo se nechce vzdát většina Srbů, konflikt s bývalou provincií však zároveň nepovažují za klíčové vládní téma. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění organizace Open Society Foundation (OSP) a IPSOS Strategic Marketing, o němž dnes informoval zpravodajský server Balkan Insight.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 5 hodinami   0
Moskva - Spojené státy záměrně blokují vydávání vstupních víz Rusům, žádat o ně prakticky nemá smysl. Uvedlo to dnes v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. USA musely z Ruska odvolat 60 diplomatů a uzavřít petrohradský konzulát při březnovém diplomatickém konfliktu s Moskvou vyvolaném otravou ruského agenta Sergeje Skripala v Británii. Fungování ambasády USA spor silně postihl, podle agentury TASS se na americké vízum čeká osm měsíců.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 6 hodinami   0
Washington - Bílý dům ruší některá omezení prodeje zbraní do zahraničí, oznámila dnes agentura AP s odvoláním na prohlášení americké vlády. S cílem zlepšit postavení amerických výrobců na konkurenčním světovém trhu vláda usnadní prodej dronů a dalších konvenčních zbraní zahraničním klientům.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 6 hodinami   0
Havana - Novým kubánským prezidentem se dnes stal dlouholetý člen vedení vládnoucí komunistické strany Miguel Díaz-Canel. Sedmapadesátiletý politik, který v parlamentu složil prezidentskou přísahu, nahradil ve vrcholné státní funkci o tři desetiletí staršího Raúla Castra, jenž zůstává šéfem komunistů. Podle Castra v budoucnu ho Díaz-Canel může vystřídat i ve stranické roli.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 6 hodinami   0
Berlín - Německo přijme v rámci přesidlovacího programu Evropské unie dalších 10.200 uprchlíků. Oznámil to dnes ministr vnitra Horst Seehofer, informovala agentura DPA. Ještě letos by do Německa mělo přijít 4600 uprchlíků, dalších 5600 by je mělo následovat v příštím roce. Cílem chystaného kroku je podle Seehofera otevřít legální možnosti, jak se dostat do Německa, a vzít tak vítr z plachet pašerákům lidí.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 6 hodinami   0
Berlín - Berlínské kriminální policii se dnes přihlásil jeden z útočníků, kteří v úterý v německé metropoli napadli dvojici mužů s jarmulkami na hlavě. Devatenáctiletý mladík, který pochází ze Sýrie a v Německu žije od roku 2015, přišel na zemský kriminální úřad v doprovodu advokátky. Nyní je ve vyšetřovací vazbě, oznámila policie.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 7 hodinami   0
Washington - Americké ministerstvo obrany nevidí žádné známky toho, že by syrský režim připravoval útok chemickými zbraněmi, ale schopnost podniknout v budoucnu omezený útok si zachoval. Na tiskové konferenci ve Washingtonu to řekl generál Kenneth McKenzie z amerického generálního štábu. Sýrie podle něj musí mít na paměti, že další americký útok může následovat.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 7 hodinami   0
Santiago de Chile - V Chile tento týden zemřel údajně nejstarší člověk světa, 121letý Celino Villanueva. Muži, který žil přes 20 let v adoptivní rodině, se stal osudným pád z postele, při němž si poranil plíci, informoval dnes britský deník The Guardian.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 7 hodinami   0
Berlín - Vůdkyně německé protiuprchlické Alternativy pro Německo (AfD) Alice Weidelová se chlubí fotkou se slavným čínským umělcem a zastáncem běženců Aj Wej-wejem. Agentuře DPA dnes řekla, že obdivuje jeho díla i boj za svobodu. Podle kanceláře Weidelové Aj Wej-wej věděl, že ho o selfie požádala politička. Není ale jasné, zda znal Weidelové názory.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 7 hodinami   0
Ženeva - Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní (ICAN), jež za svůj boj proti jaderným arzenálům loni získala Nobelovu cenu za mír, dnes ocenila Jižní Koreu za její podíl na vyjednávání mezi Spojenými státy a KLDR. Informovala o tom agentura Reuters. Šéfka protijaderné skupiny Beatrice Fihnová zároveň kritizovala amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho údajnou agresivní rétoriku vůči Pchjongjangu, která podle ní vyvolala ze strany severokorejského režimu stejně nepřátelskou reakci.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 7 hodinami   0
Moskva - Dvě křídlaté rakety západní výroby, které neexplodovaly při nedávném útoku Spojených států, Británie a Francie na údajné chemické laboratoře syrské armády, byly dopraveny k analýze do Ruska. Oznámila to dnes ruská agentura Interfax s odvoláním na své armádní zdroje. Kromě křídlatých raket byla do Moskvy přepravena i západní vysoce přesná munice.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 7 hodinami   0
Moskva - V syrské východní Ghútě, kterou ovládali povstalci a kterou dobyly vládní síly, se podle ruského tvrzení našly kontejnery s chlórem původem z Německa a dýmovnice z anglického Salisbury, kde byl přiotráven bývalý ruský dvojí agent Sergej Skripal. Podle agentury TASS dnes s touto informací přišla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 8 hodinami   0
Londýn - Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes upozornila na nutnost opatrnějšího využívání první dostupné vakcíny proti horečce dengue vyráběné francouzskou společností Sanofi Pasteur.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 8 hodinami   0
Washington - Mnozí pozorovatelé upozorňují na jisté rozpory v reakcích Donalda Trumpa, pokud jde o utrpení civilistů v Sýrii. Chemické útoky ze strany syrského režimu na civilní obyvatelstvo amerického prezidenta již dvakrát donutily k ozbrojené reakci.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 8 hodinami   0
New York - Osobní právník prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen stáhl žaloby na internetový portál BuzzFeed a investigativní firmu Fusion GPS, které letos v lednu zažaloval za pomluvu. Oznámila to dnes agentura AP.