Zprávy

Svět

Eurozpravy.cz - ze světa - před 55 minutami   0
Írán se drží postupu, který nastolily Rusko ohledně Ukrajiny a Čína ohledně Spratlyových ostrovů, konstatuje sociolog a politolog Amitai Etzioni v komentáři pro server National Interest. Profesor z George Washington University vysvětluje, že jde o salámovou taktiku, v jejímž rámci jsou podnikány agresivní kroky sledující jasné cíle, které zároveň nepřekračují hranici, která by mohla přimět protistranu k rozpoutání války.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 3 hodinami   0
Nizozemský národní vlakový přepravce NS dnes oznámil, že zaplatí reparace Židům, Romům a Sintům, které během druhé světové války převezl do sběrných táborů v Nizozemsku. Odtud byli převezeni do nacistických koncentračních táborů, informovala agentura AP.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 3 hodinami   0
Novou generální tajemnicí Rady Evropy bude chorvatská ministryně zahraničí Marija Pejčinovičová Buričová. V dnešním hlasování Parlamentního shromáždění Rady Evropy porazila druhého uchazeče o funkci, šéfa belgické diplomacie Didiera Reynderse. Rada Evropy je mezinárodní organice, ve které spolupracuje 47 zemí Evropy.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 4 hodinami   0
Britský princ William dnes řekl, že by bylo zcela v pořádku, kdyby některé z jeho dětí bylo homosexuálem. Připustil však, že by měl strach z diskriminace a z nenávisti, které by muselo čelit, uvedla agentura Reuters.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 4 hodinami   0
Evropská rada po včerejším jednání zveřejnila zprávu, že se přední lídři Evropské unie konečně shodli na tom, že dojde k uzavření smlouvy o volném obchodu s další z asijských zemí. Již tuto neděli dojde v Hanoji, hlavním městě Vietnamu, k podepsání smlouvy mezi dvěma subjekty, která zaručí ulehčení vzájemných obchodních vztahů. Mimo smlouvu o volném obchodu podepíše EU s Vietnamem i smlouvu, která bude ošetřovat ochranu vzájemných investic.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 4 hodinami   0
Za významný krok k uznání anexe Krymu a za protržení "sankčního řetězu" dnes ruští poslanci označili navrácení hlasovacích práv Rusku, o němž v pondělí rozhodlo Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PACE). Rusko o svá práva přišlo v roce 2014 po krymské okupaci. Ukrajinská delegace se rozhodla na protest schůzi PACE opustit.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 4 hodinami   0
Moskva dnes poprvé oficiálně potvrdila setkání prezidenta Vladimira Putina s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem, které se uskuteční v japonské Ósace v pátek místního času. Trump o besedě s ruským prezidentem několikrát hovořil jako o dohodnuté věci, Kreml ale dosud na dotazy novinářů reagoval tvrzením, že žádný návrh z Bílého domu nepřišel.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 5 hodinami   0
Při víkendovém pokusu o převrat v etiopském státě Amhara zahynulo několik desítek lidí. S odkazem na sdělení vlády o tom informovala agentura Reuters. Původně se přitom předpokládalo, že mrtvých je pouze pět, mezi nimi náčelník generálního štábu a předseda regionální vlády. Kromě toho dnes úřady sousedního státu Benishangul-Gumuz informovaly, že v tamní oblasti Metakal bylo v noci z neděle na pondělí zabito přes 50 osob při útoku, který by mohl s děním v Amhaře souviset.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 5 hodinami   0
Německá distribuční firma Brenntag vyvezla do Sýrie přes Švýcarsko několik tun chemikálií, z nichž lze vyrábět bojové plyny. Společnost čelí podezření, že tím vědomě obešla embargo Evropské unie, uvalené na Sýrii kvůli tamní občanské válce, napsal dnes deník Süddeutsche Zeitung (SZ).
Eurozpravy.cz - ze světa - před 5 hodinami   0
Zvláštní zpravodajka OSN pro mimosoudní a svévolné popravy Agnès Callamardová dnes vyzvala k posílení pravomocí OSN, aby světová organizace mohla vyšetřovat trestněprávní odpovědnost v případech, jako je loňská vražda saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Členské státy by podle ní například mohly vytvořit stálou jednotku, která by vyšetřovala vraždy aktivistů nebo obránců lidských práv.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 6 hodinami   0
Severoatlantická aliance se musí připravit na svět bez dohody o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Před začátkem jednání ministrů obrany členských zemí NATO to dnes řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Zároveň odmítl vyloučit, že by NATO mohlo přizpůsobit svůj obranný štít tak, aby chránil Evropu před hrozbou vyplývající z nového ruského raketového systému.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 7 hodinami   0
Evropská komise začala vyšetřovat, zda americký výrobce čipů Broadcom neomezuje hospodářskou soutěž na trhu s čipy pro set-top boxy a modemy. Komise v dnešní tiskové zprávě rovněž uvedla, že v rámci vyšetřování hodlá firmě nařídit, aby okamžitě pozastavila některé své praktiky. Chce tak zabránit nebezpečí, že konkurence utrpí vážnou a nenapravitelnou újmu.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 7 hodinami   0
Francouzské sdružení na ochranu spotřebitelů dnes podalo hromadnou žalobu proti americké internetové společnosti Google. Viní ji z toho, že shromažďovala data uživatelů bez jejich plného vědomí, čímž porušila evropský zákon o ochraně osobních údajů (GDPR), informovala o tom agentura AFP.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 7 hodinami   0
Muslimové v libanonském městě Hadat si nesmí koupit či pronajmout bydlení od křesťanských obyvatel. Rozhodnutí města vyvolalo v zemi s křehkou rovnováhou moci odlišných náboženských směrů značné pozdvižení. Starosta města byl obviněn z diskrimace, ten to však odmítá s tím, že chce pouze zachovat křesťanský charakter města. Zprávu přinesla agentura AP.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 8 hodinami   0
Šéf protokolu administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa Sean Lawler se chystá skončit ve funkci. Informovala o tom agentura Bloomberg s tím, že se o něj zajímá inspekce, protože čelí obviněním ze zastrašování zaměstnanců. O Lawlerovi, kterého Trump podle Bloombergu neměl v oblibě, bylo mimo jiné známo, že po kanceláři chodil s bičem v ruce. Lawler a ani ministerstvo zahraničí případ nekomentovali.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 8 hodinami   0
Humanitární loď Sea-Watch 3 s 42 migranty na palubě se rozhodla porušit blokádu Itálie a u ostrova Lampedusa vplula dnes ve 13:50 SELČ do italských teritoriálních vod. Běženci jsou na palubě už 14 dní. Kapitánce lodi plující pod nizozemskou vlajkou hrozí podle nového italského bezpečnostního zákona až 50.000 eur pokuty (1,27 milionu korun). Informoval o tom list La Repubblica.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 8 hodinami   0
Ve španělském městě Sevilla zadrželi na letišti se 39 kilogramy kokainu brazilského vojáka, který je členem bezpečnostního týmu, jenž doprovází brazilského prezidenta Jaira Bolsonara na summit skupiny G20 v Japonsku.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 8 hodinami   0
Klimatické změny ohrožují mír ve světě. K takovému závěru došla studie organizace Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI), která varuje, že mírové mise OSN nejsou na výzvy, které změna klimatu přináší, dostatečně připraveny.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 10 hodinami   0
Drogám po celém světě holduje 271 milionů lidí a 35 milionů z nich potřebuje lékařskou pomoc kvůli zdravotním potížím, které s užíváním narkotik souvisejí. Ve své zprávě, která hodnotí situaci z roku 2017, to dnes uvedl Úřad Organizace spojených národů proti drogám a zločinu (UNODC). O České republice pak OSN napsala, že v rámci Evropy čelila v posledních dvaceti letech nejvážnějším problémům s metamfetaminem.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 10 hodinami   0
Některé státy USA dekriminalizovaly užívání marihuany pro soukromé účely. Navíc se na veřejnosti objevují názory, že marihuana pomáhá chránit uživatele drog před předávkováním. Ukazuje se však, že informace pochází z chybných závěrů vědecké studie.