Zprávy

Svět

Eurozpravy.cz - ze světa - před 16 minutami   0
Kolem 21 lidí může být uvězněno pod troskami univerzitní budovy, která se dnes zčásti zřítila v Petrohradě, oznámily ruské agentury s odvoláním na záchranáře. Dalších 60 osob bylo preventivně evakuováno.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 17 minutami   0
Moskevský soud dnes poslal na dva měsíce do vyšetřovací vazby šéfa investičního fondu Baring Vostok, Američana Michaela Calveyho. Soudce Artur Karpov prohlásil, že Calvey je obviněn ze závažného zločinu a mohl by se pokusit uprchnout, uvedla agentura Reuters.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 1 hodinou   0
Akademici, političtí komentátoři a analytici v uplynulých měsících vypsali litry inkoustu při rozebírání "populistů", kteří v tolika zemích vyhrávají volby, anebo k tomu mají blízko. Na vině jsem i já - snažila jsem se vysvětlit, proč tolik lidí najednou sahá po xenofobním vyjadřování, napadá "elity" a vrší nenávist vůči všem druhům mezinárodních společností, napsala americká publicistka Anne Applebaumová v listu The Washington Post.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 2 hodinami   0
Zatím několik stovek demonstrantů ve žlutých vestách se podle reportérů shromáždilo u Vítězného oblouku v horní části pařížské třídy Champs-Elysées. Ve francouzské metropoli i dalších městech dnes už počtrnácté pokračují sobotní demonstrace hnutí žlutých vest proti prezidentovi Emmanuelu Macronovi a jeho politice. Průzkumy však naznačují pokles podpory veřejnosti těmto protestům, které často přecházely v šokující násilné střety demonstrantů a pořádkových sil.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 2 hodinami   0
Nicolás Maduro je diktátor a musí jít, prohlásil dnes na mnichovské bezpečnostní konferenci americký viceprezident Mike Pence. Všechny země světa by podle něj za jediného legitimního prezidenta Venezuely měly uznat vůdce tamní opozice Juana Guaidóa.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 3 hodinami   0
Teroristický útok na armádní kontrolní stanoviště na severu Sinaje si vyžádal životy sedmi útočníků, nejspíše islamistických radikálů. Současně bylo zabito či zraněno 15 vojáků. Oznámila to dnes podle agentury AFP egyptská armáda, která v této oblasti vede ofenzívu proti ozbrojencům z egyptské odnože teroristické organizace Islámský stát (IS).
Eurozpravy.cz - ze světa - před 3 hodinami   0
Americký viceprezident Mike Pence dnes na bezpečnostní konferenci v Mnichově ocenil navyšování rozpočtů na obranu v rámci NATO. Jde o mimořádný pokrok, míní. Zároveň ale poznamenal, že řada spojenců ještě musí dělat více. Členy Severoatlantické aliance v projevu také varoval před nákupy zbraní na Východě.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 4 hodinami   0
Německou kancléřku Angelu Merkelovou děsí, že by evropská auta měla být Spojenými státy vnímána jako ohrožení jejich národní bezpečnosti. Řekla to dnes na bezpečnostní konferenci v Mnichově v narážce na úvahy amerického prezidenta Donalda Trumpa zavést vysoká cla na auta vyráběná v Evropě. Hovořila i o dalších sporných bodech ve vztahu s USA - komunikaci v rámci NATO, Íránu nebo stavbě plynovodu Nord Stream 2.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 4 hodinami   0
Velitel sil arabsko-kurské koalice SDF, bojujících o poslední baštu teroristické organizace Islámský stát (IS) na východě Sýrie, dnes uvedl, že vítězství ohlásí ve "velmi krátké době" v příštích dnech. Islamisté jsou obklíčeni u vesnice Baghúz na ploše asi půl kilometru čtverečního, kde jsou ostřelováni ze všech stran, uvedl velitel Furat podle agentur AFP a Reuters.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 4 hodinami   0
Vypovězení smlouvy o likvidaci raket krátkého a středního doletu (INF) kvůli jejímu porušování Ruskem je pro Evropu velmi špatnou zprávou, míní německá kancléřka Angela Merkelová. Na bezpečnostní konferenci v Mnichově řekla, že by ráda znovu zahájila diskuzi o odzbrojování, a to i s Čínou. Ve svém projevu se také jasně přihlásila k multilateralismu.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 4 hodinami   0
Írán vyzval sousední Pákistán, aby zakročil proti povstalcům, kteří stojí za středečním útokem na autobus elitních Revolučních gard. Přišlo při něm o život 27 jejich členů. Teherán jinak hrozí vojenskou akcí s cílem "potrestat teroristy", informuje agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 5 hodinami   0
Jeden ukrajinský voják byl zabit a další dva utrpěli zranění v palbě proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny. Oznámila to dnes agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na velení ukrajinské armády.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 5 hodinami   0
Sovětská vojska se sice stáhla z Afghánistánu před 30 lety, ale šrámy z této války jsou dodnes patrné. Na severu země se dokonce vyskytuje vesnice, kterou z trosek znovu postavili místní obyvatelé z nevybuchlých dělostřeleckých raket, kvůli nedostatku peněz a jiného materiálu. "Vesnice může kdykoliv vyletět do povětří," uvedla stanice BBC, která o vsi Kezelabád natočila reportáž.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 6 hodinami   0
Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že povstalci podporovaní USA dnes obsadili poslední baštu Islámského státu na východě Sýrie. Zbývající bojovníci IS se podle ní vzdali, uvedla agentura Reuters s tím, že zprávu zatím nemohla ověřit.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 7 hodinami   0
Rusko úspěšně zakončilo zkoušky jaderného pohonu pro střelu s plochou dráhou letu Burevestnik (Buřňák). Uvedla to dnes agentura TASS s odvoláním na zdroj z raketového průmyslu. Dodala, že tyto informace zatím nebyly oficiálně potvrzeny.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 7 hodinami   0
V Africe, kontinentu stiženém mnoha konflikty či klimatickými problémy, je nyní na 30 miliónů migrantů. Průzkum provedený stanicí Deutsche Welle odhaluje, že velká většina z nich odchází ze svých konflikty stižených zemí do jiných afrických zemí, které na tom nejsou o nic lépe.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 7 hodinami   0
V Africe, kontinentu stiženém mnoha konflikty či klimatickými problémy, je nyní na 30 miliónů migrantů. Průzkum provedený stanicí Deutsche Welle odhaluje, že velká většina z nich odchází ze svých konflikty stižených zemí do jiných afrických zemí, které na tom nejsou o nic lépe.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 8 hodinami   0
Prezidentské a parlamentní volby v Nigérii, které se měly konat dnes, posunula nigerijská Nezávislá národní volební komise (INEC) jen pár hodin před plánovaným otevřením volebních místností o týden. Původní harmonogram není podle předsedy komise Mahmooda Yakubua proveditelný. Zpoždění odůvodnil nutností uspořádat svobodné a spravedlivé volby. Informovala o tom agentura Reuters.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 8 hodinami   0
Při páteční střelbě v průmyslovém areálu ve městě Aurora ležícím 65 kilometrů západně od Chicaga zemřelo šest lidí.
Eurozpravy.cz - ze světa - před 17 hodinami   0
Bývalý australský zpravodajec Paul Dibb nedávno napsal, že strategická pozice USA v Asii by fatálně utrpěla, pokud by Washington vojensky neodpověděl na případný čínský útok na Tchaj-wan, a že australské spojenectví se Spojenými státy by bylo rovněž naprosto narušeno, pokud by se Austrálie k vojenské reakci nepřipojila, připomíná profesor Hugh White z Australské národní univerzity. Strategický expert v komentáři pro server National Interest sice souhlasí s touto premisou, vyvozuje však jiné závěry.